• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs

21.08.2024

07:13

Krenuli u Zočište da urade prilog, a onda im se izgubio svaki trag! Dan kada su nestali i ubijeni prvi novinari na Kosmetu!

Tanjug

Politika

Krenuli u Zočište da urade prilog, a onda im se izgubio svaki trag! Dan kada su nestali i ubijeni prvi novinari na Kosmetu!

Podeli vest

Na današnji dan navršava se 26 godina otkako su na KiM oteti prvi novinari, članovi novinarske ekipe Radio Prištine, Đuro Slavuj i Ranko Perenić, na putu od Velike Hoče ka Zočištu, u opštini Orahovac.

Oni su 21. avgusta 1998. godine krenuli ka manastiru Sveti Vrači, u Zočištu, da urade prilog o povratku otetih monaha. Viđeni su u Velikoj Hoči, u prepodnevnim satima, odakle su greškom krenuli ka Orahovcu, u to vreme pod kontrolom OVK.

Plava "zastava 128", kojom su se vozili, nikada nije pronađena. Nema ni tačnih informacija koja je bila njihova dalja sudbina, a na mestu otmice Udruženje novinara Srbije i Društvo novinara KiM postavili su spomen-obeležje sa tekstom na srpskom i albanskom jeziku: "Ovde su 21. avgusta 1998. nestali novinari. Tražimo ih". Obeležje je rušeno čak devet puta.

EULEKS je 2017. potvrdio da su Perenića i Slavuja oteli pripadnici OVK, odnosno da su ih, uz pretnje oružjem, poveli u nepoznatom pravcu.

Na KiM je godinu dana kasnije, istog datuma, 21. avgusta, u Prištini, nestao i novinar i prevodilac Aleksandar Simović. On je kidnapovan zajedno sa prijateljem Albancem, u Prištini, prijatelj je pušten, a deo Simovićevih posmrtnih ostataka pronađen je u selu  Obrinje kod Glogovca.

Osim njih, prema podacima UNS, nestali su i dopisnik "Politike" i novinar prištinskog "Jedinstva" Ljubomir Knežević, 6. maja 1999, kod Vučitrna, pri povratku iz posete prijatelju, kao i novinar srpske redakcije Radio Kosova Marjan Melonaši, 9. septembra 2000. Milo Buljević, radnik RTV Prištine, kidnapovan je 25. juna 1999, u blizini izbegličkog kampa u ovom gradu. Očevici su tvrdili da su ga napali pripadnici OVK.

Ubijeni su i: fotoreporter "Politike" i "Vremena" Momir Stokuća, 21. septembra 1999. godine, u kući u kojoj je živeo u centru Prištine; urednik Radio televizije Priština Krist Gegaj, u Istoku, u septembru 1999; novinar listova "Bujku" i "Rilindija" Afrim Malići, 1998. godine, u prištinskom naselju Sunčan Breg, u automobilu;  novinar i šef Informativnog centra Kosova Enver Maljoku, 1999. godine; novinari lista "Bota Sot" - Šefki Popova, 2000. godine, zatim Džemailj Mustafa, iste godine, Bekim Kastrati (2001) i Bardulj Ajeti (2005). Za Badrulja Ajetija je poznato da je napadnut iz vozila u pokretu kod sela Bresalce, blizu Gnjilana, a preminuo je tri nedelje kasnije. Ajeti je napisao brojne tekstove o ubistvu Popove. Zanimljivo je i da je Popova ubijen nedugo posle pokušaja ubistva srpske novinarke Valentine Čukić, urednice programa na srpskom, na prištinskom Radio Kontaktu, u junu 2000.

Šaban Hoti, profesor ruskog jezika, prevodilac i medijski radnik Ruske državne televizije, zarobljen je, a zatim i ubijen u julu 1998. u selu Lapušik.

Istragu za nestala i ubijena lica najpre je vodio UNMIK, a zatim EULEKS, koji je potvrdio da su pripadnici OVK oteli Perenića i Slavuja. Sada je nadležnost za rasvetljavanje ovih zločina pripala kosovskim institucijama.

U maju ove godine, na Godišnjoj skupštini Evropske federacije novinara (EFJ) u Prištini, jednoglasno je usvojena Rezolucija o ubijenim i nestalim novinarima na Kosovu 1998-2005, koju je predložio UNS. U njoj se, između ostalog, zahteva formiranje međunarodne ekspertske komisije, koja bi pomogla u istraživanju ubistava, kidnapovanja i nestanaka 19 novinara i medijskih radnika na Kosmetu u tom periodu. Traži se i da tužilaštva iz Beograda i Prištine sarađuju direktno ili uz posredovanje partnera od poverenja obe strane i da redovno o rezultatima istraga obevštavaju javnost. Od Specijalnog suda za ratne zločine na Kosovu ovom rezolucijom zatraženo je da otvori istrage o ubijenim i nestalim novinarima i medijskim radnicima.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Istina o misteriji zvanoj Vladimir Putin! 25 godina političke karijere prepuna je tajni i neodgovorenih pitanja! (VIDEO)
Live TV

Istina o misteriji zvanoj Vladimir Putin! 25 godina političke karijere prepuna je tajni i neodgovorenih pitanja! (VIDEO)

Front u Ukrajini, Bliski istok, Amerika, Rusija, sve ima veze sa jednom političkom karijerom dugom 25 godina. Vladimir Putin bio je premijer Rusije, a kasnije je postao predsednik. Od tada on diže Rusiju iz pepela. Ostala je misterija kako je baš on došao na vlast. Da li je to bila Jeljcinova ideja? Šta se desilo u odnosu sa Amerikom? Imali su sjajne odnose, gajili su dobre političke odnose, u Putinu su videli faktor mira, a onda se nešto neočekivano dogodilo. Da li je Putin prevario Zapad? Na ovu temu u "Info danu" govorili su Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i Vladimir Kljajić, politikolog.

20.08.2024

15:36

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Rusija se surovo osvetila Francuskoj! Oterala ju je iz Sahela, sada joj je otela i Alžir! Pariz se od ovog neće oporaviti!
Tako se to radi

Rusija se surovo osvetila Francuskoj! Oterala ju je iz Sahela, sada joj je otela i Alžir! Pariz se od ovog neće oporaviti!

Alžir, jedan od najvećih svetskih uvoznika pšenice, već dugi niz godina redovan je kupac francuskog žita. Severnoafrička zemlja je redovno otkupljivala pšenicu od Francuske, koja je takođe imala značajan politički uticaj u regionu. Međutim, situacija na tržištu je počela da se menja . Na tih i neupadljiv način, Alžir je pronašao novog dobavljača pšenice - Rusiju, prenosi francusko izdanje Alžir Fokus.

20.08.2024

23:35

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija