Godišnje se prevremeno rodi oko 4.000 dece: Najmanja beba u Institutu za neonatologiju imala 430 grama
Podeli vest
U svetu se svake godine, oko 15 miliona dece rodi pre termina, u Srbiji - oko 4.000 beba.
Da bismo pomogli novorođenim bebama, moramo da imamo adekvatnu tehniku i tehnologiju, adekvatnu edukovanost zdravstvenog osoblja i moramo da imamo adekvatan kontakt sa roditeljima, rekla je za RTS Radmila Mileusnić Milenović, direktorka Instituta za neonatologiju.
Procenjuje se da se 15 miliona beba prevremeno rodi svake godine. U našoj zemlji, za 24 sata pre termina, rodi se čak 11 beba.
Da bi pobedili najveću životnu bitku koja ih odmah po rođenju sačeka, potrebna je specifična nega stručnih lica, ali i mnogo ljubavi.
Zvaničan podatak SZO je da se skoro svaka šesta osoba širom sveta tokom života susreće sa neplodnošću, a podaci i za Srbiju su jednako alarmantni.
12.11.2023
16:16
Institut za neonatologiju Srbije, u Beogradu, godišnje zbrinjava 20 do 25 odsto od ukupnog broja prevremeno rođene dece na teritoriji Srbije i svako drugo dete koje se rodi sa porođajnom telesnom masom ispod 1.500 grama.
Radmila Mileusnić Milenović, direktorka Instituta za neonatologiju Srbije rekla je, da je u ovom trenutku dvadesetoro dece na Odeljenju intenzivne nege, a ukupno 100 u celoj ustanovi.
Prema njenim rečima, godišnje se zbrine između 750 i 800 dece, ali taj broj varira iz godine u godinu. "Po našim zdravstvenim izveštajima, prosečan boravak dece je oko 40 dana. Neka deca borave mnogo kraće, ali deca koja su jako nezrela i jako mala, borave kod nas i po tri do četiri meseca, nekada i duže“, rekla je Mileusnić Milenović.
Kontakt sa roditeljima
Nega mora da bude sveobuhvatna: od medicinske, zatim tehničke, do ljubavi i osoblja i roditelja.
- Da bismo pomogli novorođenim bebama, moramo da imamo adekvatnu tehniku i tehnologiju, adekvatnu edukovanost zdravstvenog osoblja i moramo da imamo adekvatan kontakt sa roditeljima. To je upravo i bila naša tema na okruglom stolu, koji je održan juče - navela je ona.
- Tema projekta je bila individualizovana razvojna i porodično orijentisana nega. Pored toga što moramo da imamo savremenu aparaturu i da imamo znanje, moramo da imamo i adekvatan kontakt sa roditeljima. Svi podaci iz medicine zasnovane na dokazima su pokazali da kada primenjujemo ovu vrstu nege, tu ne govorimo o terapiji i diagnostici već samo o nezi novorođenčeta i kada primenjujemo ove principe - smanjen je mortalitet novorođenčadi, a smanjen je i morbiditet - objasnila je Mileusnić Milenović.
Jedna od metoda je "koža na kožu“ u individualizovanoj razvojnoj nezi.
- To je kontakt kože na kožu kada roditelji stavljaju bebu na grudi i tako borave s njom. Postoje i druge - pozitivan dodir, ublažavanje bola, puno tih nekih metoda koje pomažu da se pomogne ovoj deci na neki malo drugačiji način koji nije samo terapija i dijagnostika - kaže doktorka.
U Srbiji se godišnje oko 4.000 beba rodi prevremeno - zašto
Dr Mileusnić Milenović kaže da mnogi faktori utiču na prevremeno rađanje - različite bolesti majke, stanje ploda i stanje posteljice.
- Kod nas se 4.000 beba godišnje rodi pre vremena, ali inače neki globalni trend prematuriteta (prevremenost) se polako smanjuje. Tako recimo od 1990. godine do 2019. godine zvanična statistika kaže da je za 5 odsto smanjena pojava prematuriteta. Sa nešto više od 16 miliona na 15 miliona. I kod nas se smanjuje polako ta incidenca prematuriteta. I pored toga što se taj trend smanjuje polako, u okviru prematuriteta povećava se broj rađanja dece kasno preterminski i ranoterminski. Zašto se to dešava? Taj fenomen još uvek nije jasno poznat i istražen - napominje Mileusnić Milenović.
Za koju bebu kažemo da je rođena pre vremena
Za bebu koja je rođena pre 37 gestacionalnih nedelja kažemo da je prevremeno rođena beba. Najmanja beba na Insittutu koja je imala 430 grama je i dalje u toj ustanovi.
- Porođajna telesna masa bebe je 430 grama i ona se nalazi ovde kod nas - napomenula je ona. Institut za neonatologiju zbrinjava i bebe iz cele zemlje, ne samo iz Beograda.
Govoreći o kadrovima, prema podacima, nedostaje 15 odsto lekara i skoro 60 odsto sestara.
Respiratorne infekcije i posete bebama
Doktorka kaže da se o posetama roditelja bebama prave dogovori sa epidemiologom i prati situacija.
- U ovom trenutku su dozvoljene posete, ali u ograničenom obimu. Međutim, upravo su na okruglom stolu, donete preporuke za boravak majke, odnosno porodice, na odeljenjima intenzivne nege, uopšte u bolnici. I to je dosta, da kažem, sada liberalnije - rekla je Mileusnić Milenović.
Kaže da će razmatrati te preporuke i Institut za neonatologiju će ih staviti i na svoj dnevni red.
Stručan kadar i inkubatori
Direktorka napominje da ustanova na čijem je čelu ima dobro edukovan kadar. "Mi imamo uvek plan za narednu godinu, plan nabavke nove medicinske opreme, imamo plan usavršavanja zdravstvenih radnika i sada i plan vezan za roditelje i kontakt sa njima, koji mora da se produbi i da bude intenzivniji. Mi smo dosta dobro opremljeni, znači imamo veliki broj inkubatora", dodala je ona.
Podsetila je da je prošle godine Ministarstvo zdravlja obnovilo inkubatore. Institutut za neonatologiju dobio je deset inkubatora, a inkubatore su dobili i od donatora.
Prvih 100 novorođenih beba u sledećoj godini u Leskovcu dobiće po 30.000 dinara iz budžeta grada, kazao je danas bivši gradonačelnik i predsednik Privremenog organa Goran Cvetanović.
Tijana Prizrenac Nedeljković koja se godinama sudski borila da dobije embrione svog pokojnog muža i postane majke, nakon pet godina uspela je da pobedi i dobije, kako kaže, najtežu i najveću životnu borbu!
Rođena je prva beba iz doniranih spermatozoida nastala u laboratoriji Centra za vantelesnu oplodnju bolnice u Valjevu, a „singl“ majka iz Šapca na svet je donela zdravog dečaka.
"Kada imate u toku noći tri bebe koje su aspirirale mleko, ja ne mislim da je to laka noć", kaže doktorka Hitne pomoći dr Ivana Stefanović.
11.09.2024
13:34
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Procenjuje se da se 15 miliona beba prevremeno rodi svake godine. U našoj zemlji, za 24 sata pre termina, rodi se čak 11 beba.
Da bi pobedili najveću životnu bitku koja ih odmah po rođenju sačeka, potrebna je specifična nega stručnih lica, ali i mnogo ljubavi.
Kina ubrzano razvija visokotehnološku "plavu silu" (mornaricu) kako bi simulirala protivnike, poput SAD, u borbenoj obuci, koristeći najsavremenije virtuelne tehnologije radi poboljšanja svojih pomorskih snaga i osporavanja američke dominacije na Pacifiku.
Potpredsednica SAD Kamala Haris, predsednička kandidatkinja Demokratske stranke, oseća se "uznemireno" pod ispitivanjem, rekla je za Njujork post psihijatar i stručnjak za govor tela Kerol Liberman, što je možda razlog što retko daje intervjue medijima.
Danas je održana pokazna vežba u Batajnici. Vlada je usvojila predlog o vraćanju vojnog roka. Na ovu temu u "Info danu" govorili su Ministar bez portfelja Đorđe Milićević, narodna poslanica Biljana Pantić Pilja i Jasmina Andrić, časopis "Odbrana i bezbednost".
Gosti "Info jutra", Ljubomir Đurić iz Centra za nacionalnu politiku, stručnjak za odbranu i bezbednost Nikola Antić i analitičar Branko Radun, analizirali su trenutnu situaciju na Bliskom istoku i šanse da sukob u Izraelu eskalira u regionalni.
U Dnevniku na televiziji Nova, koja se nalazi u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, Srbi poreklom sa južne srpske pokrajine Kosova i Metohije upoređeni su teroristima zločinačke paravojne formacije Oslobodilačke vojske Kosova (OVK). U pomenutoj emisiji gostovala je miljenica lažnog premijera lažne države Kosovo Aljbina Kurtija i podobna Srpkinja Rada Trajković koja je izustila sramnu izjavu u kojoj Srbe poredi sa teroristima OVK. Ovaj skandal komentarisali su novinar Dejan Anđus i narodni poslanik Dejan Bulatović tokom gostovanja u "Info jutru".
Predsednik Društva lobista Srbije Nenad Vuković gostovao je u "Info jutru" i komentarisao jučerašnju izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, pored razgovora o evropskom putu, razgovarao i o tome da Srbija od 1. januara postane deo SEPA (Single European Payment Area).
Evropski parlament je dao preporuku i poziva Kijev da udari na Rusiju. Nedovoljne zalihe municije i oružja prete da potkopaju dosadašnje napora. Ova rezolucija je savetodavne prirode i nije obavezujuća za članice Evropske unije. Putin govorio o napretku industrije i o potrebi za stalnim razvijanjem ratnih naoružanja. Na ovu temu u emisiji "Rat uživo" govorili su dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije i istoriograf dr Radovan Kalabić.
Muškarac P.I. (67) udavio je svoju vanbračnu partnerku R.S. (64), a potom izvršio samoubistvo vešanjem, pokazali su rezultati obdukcije koju je naložilo Više javno tužilaštvo u Smederevu.
Predrag I. (67) jutros je kanapom zadavio svoju vanbračnu partnerku Radmilu S. (64) u porodičnoj kući u selu Bačinac nadomak Smederevske Palanke, a potom je izvršio samoubistvo vešanjem,
Nedugo nakon što je košarkaški agent Miodrag Ražnatović demantovao izjave predsednika Crvene zvezde Nebojše Čovića u vezi sa odlaskom Nikole Topića u NBA ligu, prvi čovek crveno-belih se ponovo oglasio kako bi razjasnio sve nedoumice.
Fudbaleri Fejenorda ubedljivo su poraženi od Leverkuzena rezultatom 4:0, u prvom kolu Lige šampiona. Na ovom meču, priliku za debi u dresu holandskog kluba dobio je i bivši igrač Crvene zvezde, In Bom Hvang, koji nije zadovoljan prvom utakmicom u elitnom takmičenju.
Ukrajina zabranjuje upotrebu aplikacije za razmenu poruka Telegram na službenim uređajima koje koriste državni zvaničnici, vojno i drugo osoblje od ključnog značajna zbog zabrinutosti od ruske špijunaže, saopštio je danas ukrajinski Savet za nacionalnu bezbednost i odbranu.
Potpredsednica SAD Kamala Haris, predsednička kandidatkinja Demokratske stranke, oseća se "uznemireno" pod ispitivanjem, rekla je za Njujork post psihijatar i stručnjak za govor tela Kerol Liberman, što je možda razlog što retko daje intervjue medijima.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je danas tokom posete Kijevu da će EU Ukrajini odobriti kredit do 35 milijardi evra kako bi joj pomogla u ratu sa Rusijom.
Moskva ima informacije da su pripadnici Oružanih snaga Ukrajine u ruskom pograničnom regionu napravili nešto poput koncentracionih logora, u koje smeštaju lokalno stanovništvo, saopštila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
U sredu uveče u sali Jugoslovenske kinoteke publici, među kojom je bio i patrijarh srpski gospodin Porfirije, premijerno je prikazan dokumentarni film „Ljudi Hristovi - Naše vreme" scenariste i reditelja Jovana Markovića.
Usled obilnih kišnih padavina proteklih dana duž magistralnog puta od Užica do Nove Varoši i Zlatara na pojedinim deonicama ima odrona i kamenja na putu!
Planincima iz sela Ljepojevići, pod vrhom Javora, već tri decenije nije potrebna dugoročna vremenska prognoza, i pre meteorologa, kažu, znaju kada će krenuti lepi dani za setvu i kada će pasti prvi sneg!
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.